Standart Özellikler

UYUMLULUK

DWG Desteği – ZWCAD'in doğal dosya formatı DWG’dir, dolayısı ile AutoCAD® versiyon 2,5-2009 ile yaratılmış DWG dosyalarını herhangi bir kayıp olmaksızın açar, düzenler ve saklar.

Komut Satır Desteği – Komut Satırı ve Alias özellikleri AutoCAD® ile uyumludur.

Kullanıcı Dostu Arayüz - ZWCAD'in araç çubukları, menüleri, komut satırı, çizim alanı ve iletişim pencereleri kullanıcıların alışkanlıklarına uygun olarak düzenlenmiştir. Bu da bir kullanıcının ilave bir eğitime gerek duymaksızın ZWCAD’i hemen kullanmalarına olanak sağlar.

Kaynak Dosyalar – CAD platformlarından gelen Windows TTF ve AutoCAD® SHX fontları, çizgi tipleri (.lin), desen dosyaları (.pat), slide (.sld) ve unit (.unt dosyaları) ZWCAD ile kullanılabilir.

3B Modelleri yaratma ve düzenleme – ZWCAD basit 3B modelleri solid model kullanarak yaratabilir. 3B modelleri Union, Substract ve Intersect komutlarını kullanarak değiştirebilirsiniz.

ZWCAD ile Programlama – ZWCAD’i LISP, DRX, VBA ve SDS programlama dillerini ve arayüzlerini kullanarak genişletebilir ve özelleştirebilirsiniz. LISP, AutoLISP uyumlu ZWCAD fonksiyonlarını genişletmek ve özelleştirmek için kullanılan bir programlama dilidir. Microsoft VBA, Visual Basic 6 ya benzer bir şekilde nesnel tabanlı bir geliştirme platformudur. SDS, ADS® uyumlu bir C/C++ programlama arayüzüdür. DRX, ZWCAD içerisindeki en yeni ve en güçlü programlama arayüzüdür. AutoCAD® ARX’e benzer. 

ÖZELLİKLER

Export – Export komutu ile çizimler aşağıdaki formatlarda vektör veya raster olarak kaydedilirler. BMP, WMF, EMF, SVG, DWF, EPS, PDF ve SAT.

Katman Yöneticisi – Renk, çizgi tipi ve çizgi kalınlığı gibi özellikler nesne gruplarına uygulanabilir. Katmanlar kilitli veya kilitsiz, görünür veya görünmez yapılabilir.

Çizgi Tipi Yöneticisi – Çizgi Tipi Yöneticisi mevcut çiziminize yeni çizgi tipleri eklemenizi sağlar. Çizgi tiplerinin isimlerini ve açıklamalarını değiştirebilirsiniz. Filtreleme ile değişik çizgi tiplerini ayırabilirsiniz.

Metin – ZWCAD çizimlerinize koyacağınız açıklamalar için muhtelif yazı stilleri sunar. Arctext komutu ile metni bir eğri üzerine yerleştirebilirsiniz.

Bloklama ve Attribute – Bloklar yaratıp onları mevcut çiziminizde veya bir harici dosya olarak saklayabilirsiniz. Blokları Attribute’lü (metin bazlı veri) olarak da saklayabilirsiniz böylece herhangi bir kelime işlemcide, elektronik tabloda veya veritabanında kullanmak üzere çıkarabilirsiniz.

Resim Yöneticisi – Resim Yöneticisi çiziminize resimler iliştirmenizi, ayırmanızı yüklemenizi ve bulmanızı sağlar. ZWCAD çizime ilişkilendirilmiş tüm resimleri listeler ve bunların ayrıntılı bilgilerini (çözünürlük, renk derinliği ve boyutu) listeler.

Çizim – Genel olarak komutlar geleneksel kullanım komutları ile uyumludur. İlave bir eğitime gerek kalmaksızın tüm komutlar kullanılabilir.

Düzenleme – Copy, Move, Array, Mirror, Offset ve Trim gibi standart fonksiyonları içeren bir dizi düzenleme aracı kullanılabilir.

Ölçülendirme – Projenizde kullanmak üzere bir çok ölçü tipini ayarlayabilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Büyütüp Küçültme ve Gezinme – Anında detaylı görünüm ve genel görünüm modları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Sınırsız Geri Alma – Bir çizimde yaptığınız ekleme ve çıkartmaları değiştirmek istediğinizde, silmek veya eklemek yerine sınırsız bir şekilde geri veya ileriye alabilirsiniz.

Plotter – Çiziminizi plotterda bastırırken ölçek, kağıt ayarı, plot tipi gibi bir çok seçenekleri seçebilirsiniz.

Degrade – Muhteşem degrade dolgu seçeneği ile çiziminizdeki alanları degrade doldurabilirsiniz.

Gelişmiş Özellikler

Yayınlama – Çizimlerinizin elektronik veya kağıt üzerindeki çıktılarını yayınlamanıza olanak sağlar. Bu fonksiyon ile muhtelif çizimleri bir arada toplar, onlara plotter seçenekleri tanımlar ve otomatik olarak bastırabilirsiniz. Plotter veya Yazıcıdan çıktı alabileceğiniz gibi müşterilerinizin görebilmesi için DWF formatında da kaydedebilirsiniz.

AutoTrack – AutoTrack Polar izleme ile Nesneye Yapışma İzlemesini birleştirir. Böylece zor geometrik şekillere daha kolay yapışabilirsiniz. Bu özellikleri açık konuma getirdiğinizde geçici hizalama çizgileri konumunuzu ve açınızı hassas olarak gösterir.

Dinamik Komut – Dinamik Komut imlecinizin hemen yanında size ipuçları sağlar. Kullanmak istediğiniz komutun ilk harfi ile başlayan tüm seçenekleri kolayca seçebilmeniz için listeler.

Plot Stili Desteği – Bu fonksiyon sayesinde baskıdan önce tüm renk ve çizgi stillerini tüm baskı işlerinize toplu halde uygulayabilirsiniz.

MText Editor – Mtext Editor de Japonca, Çince, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Portekizce metin girmeniz ve görüntülemeniz mümkündür. Bu uluslararası iş yapan şirketler için önemli bir özelliktir.

Referansları ve Attribute’leri Değiştirme – Dışarıdan çiziminize almış olduğunuz referansları ve blokları dış DWG dosyalarını açmadan yerinde düzenleyebilirsiniz.

Hızlı Ölçülendirme – Qdim komutu ile toplu ölçülendirme yaratabilir veya düzenleyebilirsiniz.

MLine&ML Düzenleme – Çoklu Çizgiler birden çok paralel çizgiden oluşur ve kendi stilinizi bu şekilde yaratabilir ve sonradan kullanmak üzere saklayabilirsiniz. Daha sonra MLedit komutu ile düzenleyebilirsiniz.

Wipeout – Wipeout komutu ile altındaki objeyi gizlemek üzere maskeler oluşturabilirsiniz. Maskeler çokgen alanlardır ve içerisi arkaplan rengi ile doldurulur.

Tasarım Merkezi – Tasarımınızdaki katmanlar, çizgi tipleri, bloklar, metin stilleri gibi tüm elementleri görmenizi ve yönetmenizi sağlayan penceredir.

Hızlı Hesap Makinesi – Standart hesap makinelerindeki tüm fonksiyonları içerdiği gibi aynı zamanda Bilimsel ve Geometrik fonksiyonları da sağlar ve birim değişimini yapabilir.

Gerçek Renk Sistemi – ZWCAD tasarımızda kullanmak üzere 16 Milyon renk seçeneği sunar.

OLE Desteği – OLE bir windows özelliğidir ve diğer uygulamalardan verileri çiziminizin içerisine gömer. Bu verileri original dosyasında düzenlemek için sadece gömülmüş dosyaya çift tıklamanız yeterlidir.

Render – Render fonksiyonu 3B modellere ışık ve malzeme eklenmesi ile çok daha gerçekçidir.

Proxy Objects – ZWCAD, AutoCAD® Mechanic, AutoCAD® Architecture, AutoCAD® Electrical gibi uygulamalarda yaratılan nesneleri görüntüler ve düzenler.